Yrd. Doç. Dr. Selin IŞIK
Yrd. Doç. Dr. Selin IŞIK
Analitik Kimya Anabilim Dalı Başkanı
İlgili Haberler

Selin IŞIK, 1984 yılında Lefkoşa’da doğdu. Lise eğitimini Lefkoşa Türk Maarif Kolejinde tamamladıktan sonra lisans eğitimi için Adana’ya gitti ve Çukurova Üniversitesinde Kimya bölümünden 2006 yılında mezun oldu. Yüksek lisans (2011) ve doktora (2018) eğitimlerini Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsünde üstün başarı derecesi ile tamamladı.2017 güz döneminde Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Analitik Kimya Anabilim dalında öğretim görevlisi olarak göreve başladı.

Akademik ilgi alanları; bitkisel hammaddelerin standardizasyonu, bitkisel drog, bitkisel ürün ve bitkisel ilaçlarda kalite kontrol ile biyoteknolojik yöntemler kullanarak tıbbi bitkilerin etkinliklerinin arttırılmasıdır. Yüksek lisans çalışmalarında Türkiye’deki zeytin ağacı varyasyonlarından zeytin yapraklarındaki oleuropeini araştırarak zeytin yaprağı hammaddesi üretimine ışık tuttu. Aynı zamanda çay fabrikalarından alınan toz odası artıkları ve fırın liflerinden yeşil çay ekstresi üreterek elde ettiği yüksek etken madde miktarı ile sanayiye bu atıkların değerlendirilebileceğini kanıtladı. Doktora çalışmasında ise çörek otu tohumlarını ön uygulama işlemine tabi tutarak, tohumların içerisindeki timokinon miktarını arttırmayı başardı.

Lisansüstü eğitimi süresince birçok özel firmada koordinatörlük ve direktörlük görevlerinde çalıştı ve akademik olarak biyoteknoloji, farmakognozi ve analitik kimyayı harmanlayarak bitkisel ilaç sanayisine birçok yeni bakış açısı getirecek çalışmalara imza attı. Eğitim ve çalışma hayatı boyunca HPLC-DAD, HPLC-MS, UPLC-QTOF, APGC, GC-MS, GC- QTOF ve Alevli and Grafit fırınlı AAS cihazlarında uzmanlaşarak, bu cihazlarda çeşitli analiz metotları geliştirdi.

Yrd. Doç. Dr. Selin IŞIK evli ve bir çocuk annesidir.