Yrd. Doç. Dr. Hürmüs REFİKER
Yrd. Doç. Dr. Hürmüs REFİKER
Yrd. Doç. Dr. Hürmüs REFİKER
Analitik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
İlgili Haberler

Hürmüs Refiker, 24 Nisan 1980 yılında Lefkoşa’da doğdu. Orta Öğretimini 1997 yılında Lefkoşa Türk Maarif Kolejinde tamamladı (9 GCE O level’i var).

2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kimya Öğretmenliğinden mezun oldu. Yüksek Lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Analitik Kimya Anabilimdalı’nda 2005 yılında tamamladı. Refiker, doktora derecesini 2011 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Organik Fotokimya alanında aldı. Ocak 2015 yılında ise Organik Fotokimya alanında yardımcı doçentlik ünvanını aldı.

Kasım 2015-Eylül 2018 yılları arasında Girne Üniversitesi Genel Sekreterlik görevini Yürütmüştür. Bu süre içerisinde öğretim üyesi olarak da bilimsel çalışmalarını sürdüren Refiker, TÜBİTAK Araştırma Projesinde 114Y139 (1001) araştırmacı olarak görev alırken oşinografik veriler için KKTC’de ilk kez gerçekleştirilen seferlere araştırmacı olarak katılmıştır. Proje yürütücüsü olduğu Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) FEN-2016-2-003’ü Temmuz 2018’de tamamlamıştır. Ayrıca 2016-2017 yılları arasında Girne Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kordinatörlüğünü de yürütmüştür.

Biyosfer Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi de olan Hürmüs Refiker, Eylül 2018’den itibaren Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesine katılmış Analitik Kimya Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır.

Başlıca araştırma alanları arasında; katı-faz ekstraksiyonu, önderiştirme, eser analiz, fotoorganik kimya, boya sensörlü güneş pillerinde kullanılabilecek fonksiyonel boyaların sentezi, biyolojik uygulamalarda DNA’ya bağlanabilen kiral boyaların sentezi.